• טלפון: 03-7520060

‌הערכות יהלומים‌

האיכות והערך של יהלום נקבעים לפי ארבעה קריטריונים מרכזיים (שכינויים המקובל באנגלית הוא ארבעת ה-C'S – Carat, Cut, Clarity, Colour  ) . הצירוף של ארבעת גורמים אלה מאפשר הבנה של איכות אבן החן וערכה.
קריטריונים אלה הם: צבע, ניקיון, עיבוד, ומשקל (קראט).

THE 4 C's
קראט –  Carat
היא יחידת המשקל המקובלת בעולם היהלומים, וקנה מידה עתיק יומין המוכר מזה מאות שנים. קיימות מספר גרסאות למקור השם קראט. יש אומרים שמקור השם במילה ערבית שפירושה חרוב, וגרסה שניה היא שהמקור הוא במילה היוונית "קרטינה" – שפירושה גם הוא חרוב.
הסוחרים שבאו מהמזרח, סין, הודו ומדינות ערב, השתמשו בגרעיני החרוב כיחידת משקל, לצורך שקילת פנינים, אבנים טובות למיניהן כמו יהלומים, אמרלדים ואבני אודם שהובאו, בדרך כלל, מהמזרח למערב.
יחודם של גרעיני החרוב הוא שבדרך כלל גודלם אחיד ומשקלם זהה, עם סטיות קלות בלבד, לכן שימשו בימי קדם כיחידת משקל מקובלת לאבני חן וליהלומים.
יחידת הקראט המוכרת לנו כיום, נמדדת לפי המשקל המטרי, והיא בדיוק חמישית הגרם כלומר 0.2 גרם או 200 מיליגרם, לעומת גרעיני החרוב ששוקלים 0.25 ct כלומר כ-50 מיליגרם.
לשם השגת דיוק מירבי בשקילה, הקראט חולק ל 100 נקודות (1/100) POINTS.

מודל\חיתוך – Cut
ישנן צורות רבות של יהלומים עם פרופורציות, ליטוש, וגימור שונים. לכל צורה מאפיינים משלה, המשפיעים על זוהרה ויופייה של האבן.
בין הצורות השכיחות ביותר הקיימות בשוק, נכללות האבן העגולה (Round Brilliant), וכן אבנים בליטוש מיוחד המכונים "פנטזי" כגון מרקיזה, אובל, טיפה,לב ופרינסס.

צורות יהלומים 1

צבע – Color
הצבע הוא התכונה החשובה ביותר של אבני החן, ועל כן זהו אחד מגורמי המפתח בקביעת ערכו של היהלום. הצבע הרצוי ביותר הוא העדר צבע מוחלט בגוף היהלום ('חסר צבע' או 'לבן'), למעט ביהלומים בצבעי פנסי' (fancy colour), המופיעים בצבעי צהוב, ורוד, כחול, ירוק,שמפין, שחור ואפילו היהלום האדום, שהוא הנדיר ביותר. ביהלומים אלה, צבעוניות חזקה היא דווקא יתרון. בענף הסחר ביהלומים נהוג כיום סולם צבעים מדויק ביותר, כהגדרתו בידי המכון הגמולוגי האמריקני (GIA). דירוג הצבע מיוצג ע"י אותיות האלף-בית הלטיני, החל מהאות D – לצבע הטוב ביותר (חסר צבע לחלוטין), וכלה באות Z.

diamond color

מלבד סולם GIA לדירוג צבעי יהלומים, קיימת מערכות דירוג נוספות כגון דירוג AGS האמריקני, דירוג SCAN. D.N הסקנדינבי, דירוג CIBJO ודירוג H.D.R הבלגי.
מערכות דרוג אלו משתמשות בסולם אותיות, מספרים, והגדרות שונות מאשר מערכת ה-GIA.

ניקיון (דרגת השלמות) – Clarity
דרגת הניקיון של אבן חן נקבעת בבדיקה לזיהוי ליקויים, תכלילים (עצמים פנימיים) ופגמים (סימנים חיצוניים) בהגדלה של X10 . כמעט כל יהלום מכיל כמויות קורט של פחמן לא גבישי, או גבישים קטנים שאינם יהלום.זוהי טביעת האצבע של הטבע, ההופכת כל יהלום ליחיד ומיוחד. רוב הליקויים אינם נראים לעין בלתי מזוינת, ויש להשתמש בהגדלה כדי לראותם. ערכה של אבן החן עולה ביחס ישר לדרגת  ניקיונה.

סולמות שונים לדירוג ניקיון יהלומים:

דירוג נקיון 1
דירוג נקיון 2

במכללה נלמדים כל שיטות זיהוי היהלומים ותיעודם. במהלך הקורס ילמד הסטודנט כיצד לאבחן את כל אחד מארבעת האלמנטים הללו ( the 4 C'S )  בצורה מעמיקה ומדוייקת, ועוד המון גורמים נוספים המשפיעים על סחירותה וערכה של האבן, כגון פרופורציות (גובה הכתר, עומק הפויליון, עובי החגורה וגודל השולחן), סימטריה, פוליש ועוד..